КАҐ’Ю МОНЛАМ

Каґ’ю Монлам – це велелюдне зібрання ченців та мирян з усього світу, яке відбувається щорічно під проводом Його Святості Ґ’ялванґа Кармапи та майстрів Карма Каґ’ю в індійському містечку Бодхґая для спільної багатоденної молитви за добробут та мир в усьому світі.

Саме слово «монлам» тибетською мовою означає «прагнення» або «високий намір» та часто перекладається як «молитва». Каґ’ю Монлам складається з так званого «Монлама Ченмо» – тиб. «Великої молитви» та «Марме Монлама» – тиб. «Молитви офірування світильників», що проводиться ввечері останнього дня Монламу.

Каґ’ю Монлам традиційно відбувається з восьмого по п’ятнадцятий день одинадцятого місяця за тибетським календарем, що зазвичай припадає на грудень-січень місяць за західним календарем. Своїми коренями ця традиція сягає далекого минулого.

Махабодхі Ступа –
місце проведення Каґ’ю Монламу

Щороку у підніжжя Дерева Бодхі, де Будда досяг Просвітлення, збираються тисячі ченців лінії Каґ’ю з монастирів Індії, Тибету, Непалу та Бутану. З усього світу з’їжджаються прочани різних напрямків буддизму щоби взяти участь у цій благословенній події. З 2001 року Каґ’ю Монлам особисто очолює Його Святість Ґ’ялванґ Кармапа XVII. Багато великих буддійських майстрів збираються разом для піднесення молитов та здійснення доброчинних побажань. Відвідання Каґ’ю Монламу – це не лише можливість породити зібрання доброчинності завдяки молитвам та побажанням, що у багато разів посилюються завдяки святості цього місця Просвітлення, але й зустрітися із самим Й.С. Ґ’ялванґом Кармапою, високими ламами Каґ’ю та провідними вчителями інших шкіл тибетського буддизму.

Каґ’ю Монлам є повністю неприбутковим духовно-просвітницьким заходом і участь у ньому є абсолютно безкоштовною. Організація його проведення здійснюється лише за рахунок добровільних пожертв спонсорів з усього світу.

Й.С. Ґ’ялванґ Кармапа склав спеціальний молитовник Каґ’ю Монламу, що був перекладений англійською, російською та багатьма іншими мовами. Його можна придбати перед або під час Монламу та брати безпосередню участь в начитуванні молитов. Під час усього Монламу провадиться синхронний переклад багатьма мовами, в тому числі й російською.

Й.С. Ґ’ялванґ Кармапа виконує особливий ритуальний танок захисника Махакали

Зазвичай, протягом усього Монламу Й.С. Ґ’ялванґ Кармапа майже щодня дарує вчення, що синхронно перекладаються англійською, російською та багатьма іншими мовами. Окрім вчень під час Монламу, зазвичай, організуються окремі кількаденні вчення Й.С. Ґ’ялванґа Кармапи перед або після Каґ’ю Монламу.

Окрім проведення вчень та молитовних церемоній, під час кожного Монламу проводяться цікаві мистецькі заходи. Наприклад, два роки поспіль відбувалися покази театральних вистав, створених  Й.С. Ґ’ялванґом Кармапою в якості режисера та постановника, що поєднували в собі елементи традиційної тибетської опери та сучасного театрального мистецтва. Окрім того традиційно проводяться концерти та вистави за участі гостей Монламу – творчих колективів з різних країн світу, таких як Бутан, Корея, Тайвань та інші. Також іноді, коли Каґ’ю Монлам збігається у часі з іншими знаменними подіями за тибетським календарем, під час нього проводяться ритуальні ламські танці Чам.

Усе це зумовлює атмосферу надзвичайного духовного піднесення, сердечної доброти та радості, що робить  Каґ’ю Монлам незабутньою подією і змушує повертатися на нього знову і знову попри усі труднощі далекої подорожі.