Новорічне звернення Й.С. Кармапи

 

В результаті природних катастроф, воєн, політичних катаклізмів і загострення критичного стану навколишнього середовища, 2016 рік став складним та таким, що викликає занепокоєння, для багатьох людей. На початку 2017 року, я вважаю, що важливо згадати, що ми живемо в світі взаємозалежності. Це засновується на здоровому глузді. Якщо ми уважно поглянемо на своє життя, то швидко зрозуміємо, що ще до моменту свого народження наше існування залежало від доброти й тяжкої праці інших людей. Коли ми забуваємо про це, ми можемо скоїти суттєві помилки і створити багато проблем, що призведе до посилення страждань – наших та інших людей.

Так само, коли ми прагнемо щастя, нам не слід робити це лише заради себе одних. “Я”, що прагне знайти власне щастя, є помилковим. З буддійської точки зору, таке “я” навіть не існує таким чином, яким ми собі уявляємо. Бачити себе в центрі всесвіту схоже на ув’язнення себе у власноруч створеній в’язниці. Це завдає негативного руйнівного впливу на всі наші стосунки. Проте якщо ми замислимося над тим, як речі існують насправді, то зрозуміємо, що по суті немає жодної різниці між нами й іншими людьми. Інші люди є частиною нас, а ми – частиною їх.

Будда навчав, що в кінцевому рахунку, єдине істинне довготривале щастя в світі можна віднайти лише, коли ми переводимо увагу з себе на інших людей. Коли ми щиро працюємо заради блага й щастя інших, ми створюємо власне щастя, що наповнює наше життя смислом.

Як добре повів Шантідева в “Шляху бодгісаттви”:
“Най стану я в усі часи, віднині й на віки, захисником для беззахисних, провідником для мандрівників, кораблем для тих, хто перетинає океани, мостом для тих, хто переходить ріки, порятунком для тих, хто в небезпеці, світочем для тих, хто перебуває у пітьмі, притулком для виснажених і слугою для тих, хто потребує допомоги.”

Я молюсь про те, щоби в новому році ми знайшли сміливість протидіяти будь-яким складностям, і щоб завдяки нашим зусиллям, щастя, мир та добробут збільшилися в усіх куточках світу.