ПРАКТИЧНА ІНФОРМАЦІЯ

Храм Махабодхі

Каґ’ю Монлам щорічно проводиться взимку у Бодхґаї під проводом Сімнадцятого Ґ’ялванґа Кармапи. Зазвичай, дати проведення Каґ’ю Монламу припадають на грудень та січень місяць.

Каґ’ю Монлам складається з так званого Монлама Ченмо – тиб. «Великої молитви» та «Марме Монлама» – тиб. «Молитви офірування світильників», що проводиться ввечері останнього дня Монламу.

Під час Монламу, Й.С. Ґ’ялванґ Кармапа традиційно дарує вчення. Також, зазвичай, до або після Монламу проводяться окремі вчення Й.С. Ґ’ялванґа Кармапи з нагоди Монламу.

Каґ’ю Монлам проводиться на Ступі Махабодхі – місці Просвітлення Будди у містечку Бодхґая, тоді як вчення Й.С. Ґ’ялванґа Кармапи до або після Монламу – у спеціально збудованому Павільйоні Монламу, що знаходиться біля монастиря Терґар у Бодхґаї, який місцеві мешканці називають «Храм Кармапи» – англ. «Кармапа темпл» (Karmapa temple).

Участь у Каґ’ю Монламі є безкоштовною. Організація його проведення здійснюється за рахунок добровільних пожертв спонсорів з усього світу.

Японська статуя Великого Будди у Бодхґаї

Відповідно, для того, щоби взяти участь у Каґ’ю Монламі необхідно лише приїхати до містечка Бодхґая (Bodhgaya) у штаті Біхар в Індії.

Штат Біхар є одним з найбідніших регіонів Індії. Попри те, що інфраструктура містечка Бодхґая щороку вдосконалюється, наприклад, прокладаються нові дороги, будуються нові готелі та ресторани, у ньому ще дотепер яскраво виражені ознаки аграрної Індії з притаманною їй бідністю місцевого населення. З огляду на зазначене, при подорожі до Бодхґаї необхідно бути готовим до певних незручностей, наприклад усюдисущого пилу, а також бути обережним при вживанні їжі та питної води.

Водночас Бодхґая є центром усього буддійського світу. Окрім самого храму Махабодхі – місця Просвітлення Будди, тут в одному місці зібрані храми буддійських традицій з усієї планети. Окрім цього навколо Бодхґаї знаходяться місця, пов’язані з життям Будди, такі як печера Махакали, в якій Будда медитував перед тим як прийти до дерева Бодхі у теперішній Бодхґгаї, стара Ступа та маленький храм Суджати біля ріки Наіранджана, де Будда пізнав істину Серединного шляху. На відстані 4-5 годин подорожі знаходиться так звана «Вершина шулік» (Vulture pick), на якій Будда проповідував Вчення Праджняпараміти, а ще трохи далі звідти – руїни найстарішого буддійського міста-університету ХІ століття Наланда.

Як дістатися

Бодхґая знаходиться на відстані 17 км від залізничної станції Ґая (Gaya) та має свій невеличкий аеропорт Бодхґая (Bodhgaya).

Містечко Бодхґая

До Ґаї можна дістати прямим поїздом зі столиці Індії міста Делі (960 км) або міста Калькутти (495 км). Час в дорозі з Делі займає 16-20 години, а з Калькути – 8-12 годин в залежності від категорії поїздів. З Делі до Калькутти та у протилежному напрямку через Ґаю прямує багато поїздів. Найшвидшим поїздом є Раждані експрес (Rajdani express) – столичний експрес з Делі до Калькутти, що зупиняється в Ґаї. Окрім цього є поїзд з Делі до Ґаї під назвою Махабодхі експрес (Mahabodhi express), для якого Ґая є кінцевою зупинкою. Вартість квитка на поїзд в залежності від класу вагону становить з Делі – 600-1200 рупій, з Калькути – 300-600 рупій. З огляду на велику кількість населення в Індії, квитки на поїзд необхідно купувати заздалегідь через Інтернет, наприклад, на сайті www.cleartrip.com. Також квитки зазвичай можна купити по прибуттю до Делі за  туристичною квотою у спеціальній туристичній касі (tourist ticket office) на другому поверсі у приміщенні вокзалу Нью Делі (New Delhi train station).

Від Ґаї до Бодхґаї можна дістатися на таксі (близько 600 рупій) або моторікшею (200-300 рупій).

До Бодхґаї також можна долетіти прямим літаком з Делі. Такі рейси виконує авіакомпанія Air India http://www.airindia.com/. Квиток в один бік коштує 3000-4000 рупій. З аеропорту до самого містечка Бодхґая (7 км) можна дістатися на таксі (500-600 рупій).

Де жити

У Бодхґаї є багато готелів на різний смак та ціну – від найдешевших кімнат у будинках місцевих мешканців до зіркових готелів. Найдорожчі готелі знаходяться вздовж та навколо головної вулиці містечка. Дешевші готелі називаються «ґестхаузами» і знаходяться навколо поля Калачакри (Kalachakra field) та у селі Паччатті (Pacchatti village), що вже злилося із самим містечком. Під час таким велелюдних подій як Каґ’ю Монлам власники готелів підвищують ціни на житло у декілька разів. Однак незважаючи на це, навіть в цей час можна знайти чисте житло за 500-600 рупій на добу. Є й дешевші кімнати за 300-400 рупій, однак потрібно докласти зусиль аби їх відшукати. Із знаходженням житла, дорожчим за 600 рупій, зазвичай, проблем не виникає. Вартість житла є прямо пропорційною відстані до головного храму Махабодхі. Відповідно чим далі від храму, тим дешевше житло.

Ви можете знайти більше інформації стосовно Каґ’ю Монламу на офіційному сайті http://www.kagyumonlam.org/.