Серце шляхетне

Хабітат Центр, Нью Делі, 18 червня 2013 року

Нова книга Його Святості Кармапи була головною новиною тижня в Делі, Індія, де вона була офіційно представлена видатним громадським діячем Аруною Рой.

Книга під назвою «Серце шляхетне: змінюючи світ зсередини назовні»  (англ. “The Heart is Noble: Changing the World from Inside Out”) досліджує найважливіші питання сьогодення, такі як екологічна криза, справедливе розподілення світових харчових ресурсів та захист прав жінок, стверджуючи, що роль кожної людини в світі має значення у справі створення кращого майбутнього для усіх нас.

Презентація книги відбулася в центрі «Індія Хабітат». Під час презентації такі видатні діячі, як Раджив Мехротра, Паван К. Варма та Вандана Шива виступили у підтримку поглядів Й.С. Кармапи на проблеми сучасного суспільства, викладені в його новій книзі.

Виступаючи в якості ведучої презентації, Аруна Рой сказала: «Оскільки я є громадським діячем, мене надихнуло те, що погляди духовного лідера, що очолює духовну організацію, співзвучні зі словами та почуттями таких людей, як я». Аруна Рой присвятила усе своє життя справі боротьбі із бідністю та є однією з найвидатніших особистостей в Індії, що виступає від імені незаможних».

Пані Аруна процитувала уривок про голод і справедливе розподілення харчових ресурсів з книги «Серце шляхетне» і сказала: «Якби це послання могло дійти до людей, які керують цією країною, то Індія без сумніву зовсім скоро стала би іншим місцем для бідних».

«Я візьму дуже багато з цієї книги», – сказала вона. «Я візьму відчуття впевненості. Я візьму відчуття добробуту, і я візьму відчуття благословення. Якщо той, хто перебуває на духовному шляху, мислить таким чином, то не може бути, щоби ми дуже сильно помилялися. Я хочу подякувати Його Святості за надзвичайно цінну книгу.»

Ґ’ялванґ Кармапа в своєму виступі так описав цілі, які він ставив при написанні книги: «У своїй новій книзі я розглядаю різні питання, що стосуються нашого суспільства. Я сподіваюся, що зможу запропонувати новий погляд, сповнений натхнення, на те, як ми повинні ставитися до цих соціальних питань, а також інших питань, що є важливими для усього світу. Я також сподіваюся, що зможу надати підтримку і висловити пропозиції стосовно того, як ми можемо поглибити та розширити нашу здатність приносити користь якомога більшій кількості живих істот».

Потім Його Святість Кармапа окреслив головні теми, висвітлені в його книзі. Він вказав на етичний зміст принципу взаємозалежності, яка, за його словами, включає загальний обов’язок працювати заради соціальної справедливості та захисту навколишнього середовища, спираючись на те, що ми отримуємо від суспільства і планети.

«Принцип взаємозалежності має прямий зв’язок з нашим життям як споживачів», – зауважив він. «Ми робимо вибір, який здається індивідуальним, однак має значення для усього суспільства на значно ширших рівнях».

Оптимістичне і в той самий час спонукаюче до дії послання книги міститься в тому, що кожен індивід несе відповідальність за зміну світу на краще, і що навіть наші малі вчинки мають значення і зливаються докупи, щоби здійснити великі зміни. Його Святість нагадує нам, що в нас самих вже міститься достатній внутрішній потенціал, щоби натхненно братися до цієї справи, – наші доброчинні спрямування і наша здатність до співчуття.

Під час свого виступу Ґ’ялванг Кармапа сказав: «Доброчинне почуття відповідальності – це відчуття, яке засновується на щирій мотивації добровільного ентузіазму і натхнення здійснити те, що є вірним і має значення, а саме розвинути нашу здатність жити таким чином, який має правдиве значення і приносить користь усім, хто нас оточує».

Раджив Мехротра, опікун та секретар «Фонду загальної відповідальності» Його Святості Далай Лами, кінорежисер, а також широко відомий ведучий найбільш популярного ток-шоу на індійському державному телебаченні, сказав: «Книга «Серце шляхетне» – це чудовий виклад ідей Його Святості Кармапи. Хоча йому в цьому народженні двадцять сім років, він представляє дев’ятисотлітню мудрість. В цій книзі міститься стільки різних елементів. Попри те, що вони спираються на буддійську філософію, вони готові дати відповідь на сучасні проблеми, ідеї й труднощі, що робить їх надзвичайно доступними для розуміння».

Ванадана Шива, вчена, а також активістка в сфері захисту навколишнього середовища та прав жінок, чия організація «Навданья» є прикладом для наслідування в справі захисту навколишнього середовища, прочитала  кілька уривків з книги, включно з описом того, як сам Ґ’ялванґ Кармапа ставиться до нашої планети – не як до мертвого каменю, а як до чогось живого, чогось, що дихає і постійно віддає, чия краса викликає почуття захоплення і вдячності. Вандана Шива сказала: «Мене у моєму житті надихали такі самі почуття до краси, які потім втілилися у пошук істини, захопленні наукою та дослідженнях».

Вона також зворушливо висловилась щодо поглядів Його Святості із захисту прав жінок та навколишнього середовища, із споживацької культури і жадібності. Обернувшись до Ґ’ялванґа Кармапи, вона сказала: «Як Ви зауважили, стать напевно визначає наше місце в світі, однак стать – це лише концепція, лише ідея. І Ви знищили її так ґрунтовно і так красиво. Ґанді також в своїх щоденних молитвах казав: «Зроби мене більш жіночнішим».

Виходячи за межі теми ґендерної ідентичності аби прокоментувати роздуми Його Святості з приводу того, яку шкоду завдає те, коли ми вважаємо штучні ідентичності справжніми і чіпляємося за них, що висловлені у главі, присвяченій стосункам, вона додала: «Так само як в світі існує взаємозалежність, ці мінливі ідентичності є частиною того, чого ми так потребуємо, оскільки за таким великим об’ємом насильства в наших суспільствах як раз і стоять не стійкі, а фрагментовані ідентичності».

Прочитавши уривок з глави книги, присвяченій споживацькій культурі, Вандана Шива додала: «Це було б дійсно корисним для індійської молоді, що перебуває в такому захваті від споживацької культури, одержати користь від Ваших  вчень». Вона завершила свій натхненний виступ, сказавши: «Дякую Вам, Ваша Святість, за цей чудовий подарунок. Ми потребували чогось такого, що би поєднало глибинні цінності та переживання в кожному з нас з тими труднощами, з якими ми зіштовхуємося в Індії та в усьому світі».

Наступним у блискучому переліку виступаючих був Паван К. Варма, видатний дипломат та популярний письменник, відомий своїм проникливим аналізом індійської ідентичності та культури. На даний час він є радником з питань культури Головного міністра штату Біхар Нітіша Кумара. Коментарі пана Варми стосувалися того, з яким успіхом книга провадить читачів від загальних основ духовності до співчуття, а потім до усвідомленості, і зрештою, до дії.

«Духовність повинна живити співчуття, а співчуття повинно пробудити усвідомленість, здатність бачити те, що нас оточує, співчутливим поглядом», – сказав він. «Потім вона повинна привести нас до дії. Дія природнім чином потребує спрямованості. Тому це є лінійна прогресія – духовність, співчуття, усвідомленість, дія. І дія повинна бути у правильному керунку, до правильних пріоритетів, до тих сфер, які найбільше зачіпають людей і мають найбільший сенс. І цей керунок необхідно вказати,  і Ваша книга якраз і є таким дороговказом».

На завершення свого виступу, він додав: «Ваша Святість, я впевнений, що Ваша книга надихне багатьох людей, і я сподіваюся засвоїти її послання, що у кожного з нас є роль у створенні кращого світу».

На презентації також була присутня Каролін Ньюбарі, віце-президент видавництва «Рендом Хауз Індія», яке представляє міжнародне видавництво «Шамбала Паблікейшн», що надрукувало книгу. «Книга «Серце шляхетне» створює картину глобального суспільства, що засноване на співчутті», – сказала пані Ньюбарі. «Вона відрізняється тим, що висвітлює багато речей і спонукає до роздумів. В той самий час це надзвичайно практична книга, яка, засновуючись на ідеї взаємозалежності, представляє бачення того, як усі ми можемо привнести соціальну дію в наше життя, і за допомогою дуже практичних, дуже простих засобів, втілити її у процес того як і що ми обираємо, і таким чином змінити світ довкола нас. Видавництво «Шамбала» має велику честь надрукувати книгу Його Святості».

На завершення презентації слово взяв Раджив Мехротра та сказав: «Кармапа закінчує книгу такими словами, і напевно це є найкращий спосіб закінчити ними також і наш вечір:

«Я вже згадував про те, що ми можемо зробити інших хранителями того, що є цінним для нас, коли казав, що хочу попросити місяць зберегти мою любов. Оскільки місяць зберігає любов, що я відчуваю до вас, образ місяця може нагадати вам про це і надихнути вас. Якщо що-небудь з того, що я сказав тут, має для вас сенс, ви можете попросити місяць зберегти це для вас. Ви можете поросити зірки зберегти це для вас. Коли ви будете дивитися на місяць і зірки, я сподіваюся, що ви згадаєте про думки і любов, якою я поділився тут з вами».

Джерело: http://kagyuoffice.org